(що необхідно для того, щоб правильно вибрати професію)
- Визначити кілька професій (основну і декілька альтернативних варіантів), які подобаються, до яких є прагнення, існують принципові можливості успішного освоєння і працевлаштування.
- Шукати якнайбільше інформації про ці професії, світ професій загалом, правила професійного самовизначення, аспекти розвитку ринку праці та освітніх послуг в Україні (бібліотеки, Internet, консультації психолога-профконсультанта, теле-радіо програми, відвідування центрів зайнятості, кадрових або рекрутингових агенцій, знайомства із людьми, які представляють бажані професії).
- Вислухати думки значимих для Вас дорослих людей (батьків, учителів, психологів, класних керівників, друзів), проаналізувати їх.
- Скласти список істотних можливостей майбутньої професії (наприклад, можливість спілкування з певним колом людей завдяки цій професії; поїздки за кордон; робота у місті-мільйоннику; висока зарплата; можливість інтелектуального, наукового чи творчого розвитку; альтруїзм чи гедоністичні цілі тощо).
- Визначити фізичні, моральні та психологічні риси, що необхідні для кожної з обраних професій (визначається з допомогою шкільного психолога або спеціаліста-профконсультанта на основі спеціальних тестів на рівень інтелекту, професійну спрямованість особистості, домінуючий для Вас предмет праці, професійно значимі інтереси тощо). Проаналізувати результати досліджень.
- У випадку сумнівів не зволікаючи звернутись до психолога ще раз, за додатковою діагностикою (темперамент, пам’ять, особливості мислення, розв’язання внутрішнього конфлікту, тренінг на вироблення необхідних фрагментів поведінки тощо).
- Поспілкуватись зі шкільним (або підлітковим у поліклініці) лікарем з метою дізнатись чи не маєте Ви медичних протипоказань до обраних професій.
- Завчасно дізнатись які ВУЗи навчають за даними професіями та тестування з яких предметів потрібне при вступі.
- «Примірити» кожну з професій, зважити всі її «плюси» та «мінуси» (організувати собі професійні проби ще під час закінчення школи з допомогою дорослих, адміністрації школи, або ж за сприяння найближчого професійно-технічного навчального закладу (МНВК, ПТУ) у крайньому випадку здійснити 1-2 денну екскурсію на робоче місце спеціаліста, що працює за обраною Вами професією).
- Зробити остаточний вибір (при цьому слід пам’ятати, що ніхто не застрахований від серйозних помилок і в прикрому випадку, згодом, можна змінити професію, стати професійно мобільним, адже головне аби професія не була моральним, психічним чи фізичним тягарем).
- Розробити особистий план професійного самовизначення (розписати все покроково, можна створити почерговий план виконання всіх поставлених цілей).
- Упевнено йти до мети. Зважити всю здобуту інформацію, прислухатись до власних почуттів, інтуїції, пам’ятаючи, що професію слід обирати не тільки «головою», а й усім їством – професія має приносити насолоду Вам, Вашому тілу, очам, вухам, пальцям, Вашій уяві, інтелекту, вона має плекати почуття власної гідності, Вам повинен подобатись сам запах Вашої професії. В чому нема насолоди – в тому й сенсу нема.