АЛГОРИТМ ПРОФЕСІЙНОГО САМОВИЗНАЧЕННЯ

(що необхідно для того, щоб правильно вибрати професію)

 1. Визначити кілька професій (основну і декілька альтернативних варіантів), які подобаються, до яких є прагнення, існують принципові можливості успішного освоєння і працевлаштування.
 2. Шукати якнайбільше інформації про ці професії, світ професій загалом, правила професійного самовизначення, аспекти розвитку ринку праці та освітніх послуг в Україні (бібліотеки, Internet, консультації психолога-профконсультанта, теле-радіо програми, відвідування центрів зайнятості, кадрових або рекрутингових агенцій, знайомства із людьми, які представляють бажані професії).
 3. Вислухати думки значимих для Вас дорослих людей (батьків, учителів, психологів, класних керівників, друзів), проаналізувати їх.
 4. Скласти список істотних можливостей майбутньої професії (наприклад, можливість спілкування з певним колом людей завдяки цій професії; поїздки за кордон; робота у місті-мільйоннику; висока зарплата; можливість інтелектуального, наукового чи творчого розвитку; альтруїзм чи гедоністичні цілі тощо).
 5. Визначити фізичні, моральні та психологічні риси, що необхідні для кожної з обраних професій (визначається з допомогою шкільного психолога або спеціаліста-профконсультанта на основі спеціальних тестів на рівень інтелекту, професійну спрямованість особистості, домінуючий для Вас предмет праці, професійно значимі інтереси тощо). Проаналізувати результати досліджень.
 6. У випадку сумнівів не зволікаючи звернутись до психолога ще раз, за додатковою діагностикою (темперамент, пам’ять, особливості мислення, розв’язання внутрішнього конфлікту, тренінг на вироблення необхідних фрагментів поведінки тощо).
 7. Поспілкуватись зі шкільним (або підлітковим у поліклініці) лікарем з метою дізнатись чи не маєте Ви медичних протипоказань до обраних професій.
 8. Завчасно дізнатись які ВУЗи навчають за даними професіями та тестування з яких предметів потрібне при вступі.
 9. «Примірити» кожну з професій, зважити всі її «плюси» та «мінуси» (організувати собі професійні проби ще під час закінчення школи з допомогою дорослих, адміністрації школи, або ж за сприяння найближчого професійно-технічного навчального закладу (МНВК, ПТУ) у крайньому випадку здійснити 1-2 денну екскурсію на робоче місце спеціаліста, що працює за обраною Вами професією).
 10. Зробити остаточний вибір (при цьому слід пам’ятати, що ніхто не застрахований від серйозних помилок і в прикрому випадку, згодом, можна змінити професію, стати професійно мобільним, адже головне аби професія не була моральним, психічним чи фізичним тягарем).
 11. Розробити особистий план професійного самовизначення (розписати все покроково, можна створити почерговий план виконання всіх поставлених цілей).
 12. Упевнено йти до мети. Зважити всю здобуту інформацію, прислухатись до власних почуттів, інтуїції, пам’ятаючи, що професію слід обирати не тільки «головою», а й усім їством – професія має приносити насолоду Вам, Вашому тілу, очам, вухам, пальцям, Вашій уяві, інтелекту, вона має плекати почуття власної гідності, Вам повинен подобатись сам запах Вашої професії. В чому нема насолоди – в тому й сенсу нема.

УСПІХІВ!!!

Корисні посилання